Reportage av Johan Eklund - Träffen 1994

 

Gysinge är en gammal bruksort naturskönt belägen i det allra sydligste av Gästrikland. I Gysinge var man en gång i tiden världsledande inom stålframställning - år 1900 var man först med att framställa stål med hjälp av elektricitet.

Så här nittio år senare skulle blickarna åter riktas mot Gysinge (visserligen inte hela världens) - det var dags för den årliga BMW-träffen. Det enda man lär sig av historien är ju att den går igen och det kan man väl verkligen säga när vi i år hade fått låna det världsledande inom bilteknologin – BMW Sverige hade lämnat ut en M5 tounng. Dessutom ställde vår L W. Bil & Motor i Gävle upp med compact, 318 is, 518i och 520i av senaste modell för provkörning under söndagen Tack!

Men, lördagens förmiddag började med samling och anmälan vid Gysinge Värdshus. Sedan ställde vi upp oss inför den årliga och prestigefulla bilorientering som skulle gå av stapeln mellan Gysinge och Gävle-Sandvikens flygplats. Under ledning av vår klubbmästare Lars-Erik Larsson tog sk Gysinge-träffen som början och han släppte iväg ett fyrtiotal bilar för bilorientering.

De äldre bilarna försvarades av Bosse Jonssons svart-röda 327-2 och Björn Meisters svarta 501. Sedan fanns det mesta från början av sjuttiotalet till dags dato, ovanlit mycket 70-tal.

Banan för bilorientering slingrade sig fram i de vackra trakterna (vissa fick se mer, andra mindre, höger och vänster har visst jag lärt mig fel) för att sluta på Gävle Sandvikens flygplats med det sista momentet som var slalomåkning.


Resultatet av bilorienteringen blev...

1. Leif Säterli 3.0 CS(L), 57 p
2. Stefan Gustavsson 525i, 40 p
3. Björn Larsson 635CSi, 37 p 

För att gynna däcks- och kopplingsfabrikanterna vidtog sedvanlig Master Starter efter bilorienteringen. Sträckan mättes upp till fyrahundra meter (med ögonmått) och det började med kvalificering på en bra tid genom att göra fyra försök De åtta bästa körde sedan en stege med utslagning.

 

Tidsordning efter försöken
Christoffer Holmström M5 -89. 14.42
Stefan Nilsson M3 -88 14.45
Peter Bjerkestam, M3 SE. 14.66
Anders Älvegran M3 -87 14.91
Henrik Lindström 325i -89 14.94
Mikael Erickson 528i. 15.08
Jimmy Eklöv 525 -76 15.25
Tobias Johansson 323i 15.29

 

När Master Startar var avslutat kom Christoffer Holmström att stå som vinnare med Stefan Nilsson på andra plats, Vilket väl ute fel då de hade gjort de snabbaste tiderna.
 
På flygplatsens start- och landningsbana var det populärt att låta bakdäcken visa vad de inte gick för. Mikael Erickson, träffens initiativtagare och andlige ledare, visade att Michelin TRX ger en fin, ljus, vit rök när friktionen mot asfalten inte orkar med, Micke har fått fason på 528:an och till och med monterat frontspoiler från den fräckaste BMW som någonsin tillverkats - M5 E28.
 
Efter prisutdelning i Master Starter vidtog återfärden mot Gysinge i ett tämligen högt tempo. Anders Bjerneld 3.0CSi, visade Leif Säterli 3.0CS(L) var skåpet skulle stå. Något Anders levde på hela kvällen, han gick och myste och ämnet togs upp gång på gång.
 
Sedan vi kommit tillbaka till Gysinge, tvättat av oss och gett vagnarna sämsk-skinnet inför natten, tog kvällen vid. Mat och bilsnack avnjöts i skydd av tältet till Bengt Ekströms rallycrossbuss. Om hälften av det som sades varit sant skulle vi säkert haft både SÄPO och den vanliga polisen efter oss.
 
När vi ätit var det dags att lufta sig och sträcka på benen för att titta på de parkerade bilarna och göra mer närgångna studier av bland annat Tobias Johanssons 1802 Evo -72 - ett färgstarkt 02 turbo hemmabygge med aggregat från en 9000. Mycket fräckt med egenhändigt hop-snickrat scoop på motorhuven. Inredningen var rensad från allt onödigt vilket bland annat ersatts av bur och en ny raceinspirerad mittkonsoll. För att bättra på väggreppet hade bilen utrustats med breddade plåtfälgar skodda med Good Year racingdäck från 1971 - märkta ”far racing purpose only”.
 
Vartefter mörkret sänkte sin slöja över skönheterna (bilarna) och Gysinge led kvällen mot sitt slut och gäspningarnas frekvens ökade. Till slut fanns ingen återvändo och det var obönhörligen dags att dra täcket över huvudet.
 
Söndagen gick i Concours d'Elegance tecken och ytterligare ett tiotal bilar anslöt för att visa upp grannlåten. Dagen fördrevs dessutom med ännu mera billjug än kvällen innan och kontroll av att bilarna bedömdes på rätt sätt av de tre enväldiga domarna, Bosse Jonsson, Mikael Erickson och Joakim Wenngren.
 
Förutom Concours d'Elegance hade vi även provkörningsbilarna vi fått låna av L.W. Bil & Motor att roa oss med - inte fy skam. Men den bil som rönte störst intresse - vilket väl inte förvånade - var M5 :an. Den fick gå hela dagen med Toomas Pahv tryggt förankrad i passagerar-stolen för att förhindra alltför tunga blyfötter i den hästkraftsstinna skåpbilen.
 
Gick man runt bland bilarna kunde man höra hur deltagarna försjönk i funderingar kring frågor som Var verkligen njurarna svarta på trenollorna före 1974? Har den där bilen rätt backspelgar, dom där stora kom väl inte förrän -75, eller var det -76? Varför har M5:an tre gas-vajrar? Etcetera. Kort sagt diskussioner och tankenötter av en dignitet som hör en riktig klubbträff till. Vad ska man med funderingar kring konstiga livsåskådningar till när man kan diskutera vilken utrustning en viss årsmodell hade?
 
En av de positivaste överraskningarna på bilsidan var Joakim Andersson som dök upp i en suveränt fin vit 2002 turbo från 1975. En verkligt het konkurrent till Jouni Niva och hans polaris 2002 turbo från -74 när det gäller skicket. Men att Jouni inte skulle ge sig självmant i Concours d'Elegancen var självklart, han har nämligen trimmat bilen ytterligare - genom att lämna 43 kg av den till förzinkning under vinterhalvåret.
 
När jag var på väg norrut någon vecka efter Gysinge-träffen hände något roligt. Jag såg då en 02:a på långt håll utanför Ödeshög.
1. Titta där kommer en 02:a, ser ut som en turbo med breddarna.
2. Det är en turbo, den ser likadan ut som den jag såg i Gysinge, med stripes utan text på spoilern.
3.Hmm registreringsnumret verkar bekant.
4. Det är bilen från Gysinge!
 
Jag mötte alltså Joakim Andersson i turban när han var på väg till 02-svängen i Kristianstad - här har vi en som inte tvekar att köra med sin bil - trots det suveräna skicket.
 
Framåt eftermiddagen var det så dags att avrunda Gysinge-träffen 94 med prisutdelning till vinnarna i de olika momenten som hade avgjorts under hel-gen. Till prisbordet hade vänligen L.W. Bil Motor i Gävle, Länsförsäkringar, Bengt Eriksson/Wurth och Skylt & Gravyr i Gävle bidragit.
 
Vi får tacka Mickael Erickson och hans medhjälpare för att de genomtår träffen som väl i och med detta tredje år har blivit en instutition.
 
Resultat från söndagens aktiviteter
Concour d'Elegance Veteraner;
Bosse Jonsson, 327, 40,25 poäng
Concour d'Elegance 00-02-serien:
1, Joakim Andersson 02 turbo,41.00 p.
2, Jouni Niva 02 turbo, 38. 50 p.
Concour d'Elegance 3-serien:
Tobias Johansson 323i -83, 7. 50 p.
Concour d'Elegance Coupéer:
Inge Sandin 2000 CS-68, 41.80 p.
Nils Forsberg 3.0CS -75, 41.80 p.
Hans-Erik Parmklev 3.0CSL -74, 39.30 p.
Concour d'Elegance 2500, 3.0, 3.3, 5- och 7-serien:
Joakim Wenngren 520i -83, 36.40 p.
Stefan Gustavsson 525 -77, 35.80 p.
Bengt Josefsson 3 OS -77, 27. 50p.
Zielfahrt:
Nils Forsberg, Göteborg.
Håkan Andersson, Strömsund.
Bo Sundin Mellerud.
Peoples Choice
Joakim Anderssons 2002 turbo -75.

© 2006 BMW Club Schweden Gästrike Sektionen
Webmaster Jörgen Johansson
Senast uppdaterad : 2006-03-09